„Twój dziewczyński przewodnik po dorastaniu” – Sophie Elkan

Twój dziewczyński przewodnik po dorastaniu” autorstwa Sophie Elkan to książka dla wszystkich dziewczynek wchodzących w okres dojrzewania.

W żartobliwy sposób przekazuje wiedzę o różnych ważnych dla młodych dziewcząt aspektach, związanych z dorastaniem, życiem społecznym czy miłością i współżyciem.

Bezpieczne pozyskiwanie wiedzy

Wiele dzieciaków chce szybko dorosnąć, podjąć pracę, założyć rodzinę. Przez całe dzieciństwo jest to praktycznie pogoń za dorosłością.

Kiedy zbliża się czas, kiedy mała dziewczynka przemienia się w nastolatkę, warto aby bez skrępowania mogła pozyskiwać wiedzę z odpowiednich źródeł.

Rozmowa z rodzicami lub starszą siostrą może ją krępować, przez co może często rezygnować z prób podjęcia rozmów na nurtujące ją tematy.

W dzisiejszych czasach, kiedy prawie każde dziecko ma smartfon z dostępem do internetu, pozyskiwanie informacji na tematy związane z dojrzewaniem jest bardzo proste, jednak często niebezpieczne.

Przekierowywanie do niewłaściwych dla dzieci stron, lub dostęp do obrazków przeznaczonych tylko dla dorosłych może przestraszyć dziecko, lub wpędzić je w zakłopotanie, dlatego warto podrzucić im godne zaufania źródło.

Bo dojrzewanie nie musi być straszne

Kiedy dziewczynka otrzyma już książkę „Twój dziewczyński przewodnik po dojrzewaniu”, otrzyma całe kompendium wiedzy na tematy, które najbardziej ją interesują.

Przewodnik został podzielony na cztery części, z czego ostatnia została przeznaczona na podziękowania oraz dodatkowe źródła informacji.

Część pierwsza: „Twoje ciało”

W tej części znajdziemy odpowiedzi na pytania związane z ciałem, tym w jaki sposób się zmienia podczas dojrzewania, a także sposoby na dbanie o cerę, włosy czy sylwetkę.

Zostaną również poruszone wstydliwe problemy związane z nadmierną potliwością czy trądzikiem.

Nastolatka znajdzie również informacje na temat menstruacji, tego czym ona jest, jak przebiega oraz, że jest to coś całkowicie normalnego.

Niektóre dziewczynki boją się pierwszej miesiączki, a dzień, w którym ją dostają jest dla nich czymś przerażającym, dlatego warto z nimi na ten temat rozmawiać, lub pokazać im właśnie tę książkę.

Część druga: „Ludzie wokół Ciebie: rodzina i przyjaciele”

W tym rozdziale nastolatki dowiedzą się wiele o relacjach międzyludzkich, życiu rodzinnym, emocjach oraz wewnętrznych przeżyciach.

Zostanie poruszony również temat internetu oraz poznawania za jego pomocą innych ludzi.

Część trzecia: „Seks”

Ta część porusza tematy związane z seksem, miłością oraz życiem intymnym.

Warto uświadamiać dzieci w sposób dla nich zrozumiały, oraz aby nie czuły się zawstydzone i skrępowane.

Dlatego czasem lepiej jest im podarować książkę, z której swobodnie, w miejscu dla nich dogodnym dowiedzą się czego będą chciały, aniżeli na siłę próbować z nimi rozmawiać.

 

 

Przyjemna nauka z książeczką „Pucio – zabawy gestem i dźwiękiem”.

Logopedyczne wsparcie na etapie nauki mówienia okazuje się mieć zbawienny wpływ w przyszłym rozwoju dziecka. Doktor nauk humanistycznych Marta Galewska-Kustra stworzyła koncepcję serii książeczek, które mają za zadanie pomóc najmłodszym uczyć się mówić, wypowiadać i opowiadać. Jedną z nich jest tomik pod tytułem „Pucio. Zabawy gestem i dźwiękiem”.

Książeczka, choć niewielkiego formatu, niesie ze sobą masę wartościowych treści. Dedykowana jest najmłodszym maluchom, które poznają świat i zaczynają wykazywać zainteresowanie dźwiękami, z którymi mają do czynienia na co dzień. Mały rozmiar książeczki sprawia, że staje się ona niezwykle poręczna i wygodna w użytkowaniu. Na okładce tomiku znajduje się główny bohater – Pucio. Jest to mały chłopiec, którego przygody można śledzić w całej serii przygotowanej przez autorkę. Wspaniałe ilustracje zostały wykonane przez Joannę Kłos.

Uczy i bawi

„Pucio. Zabawy gestem i dźwiękiem” to niezwykła podróż malucha poprzez świat pełen odgłosów i wrażeń. W rogu każdej strony znajdują się wskazówki dla rodziców, które wyjaśniają zasadę zabawy poprzez czytanie. Na pierwszej stronie dziecko zobaczy drzwi, w które czytający ma zapukać i zadać pytanie „kto tam?”. Opiekun z łatwością zaobserwuje jak szybko maluch będzie chciał powtarzać proponowaną mu czynność i jaką sprawi mu to radość oraz satysfakcję z samodzielnie wykonanego zadania. Na kolejnej stronie w otwartych już drzwiach pojawia się Pucio, z którym należy się przywitać wołając „hej, hej!”. Dalej bohater bawi się swoją ulubioną zabawką, jaką jest plastikowy samolot. Tu należy nauczyć dziecko odgłosu wydawanego podczas lotu zabawkowej maszyny. Następnie Pucio puszcza bańki mydlane, w których znajdują się samogłoski – to świetne ćwiczenie mowy dla każdego malucha. Często podczas wspólnych zabaw chłopcu towarzyszy jego pies, na którego również warto zwrócić uwagę przeglądają karty książeczki. Kolejna strona ukazuje Pucia grającego na kuchennych garnkach. Razem z bohaterem dziecko poznaje dźwięki wydawane przez blaszane przedmioty. Dalej wprowadzamy malucha w świat sylab za pomocą kolorowych baloników. Odgłos tupania naśladujemy na kolejnej stronie, gdzie Pucio biegnie wraz ze swoim psem na smyczy. Następnym poznanym dźwiękiem jest kapanie deszczu oraz skakanie po kałużach. Kolejna strona książeczki to zabawa w „a ku ku”. Pucio najpierw chowa twarz dłońmi, a następnie odkrywa ją z radosnym okrzyku. Klaszcze również w rączki wesoło intonując słowo „brawo”. A na koniec głośno ziewa oraz żegna się ze swoimi czytelnikami machając rączką i mówiąc wesołe „pa pa”.

„Pucio. Zabawy gestem i dźwiękiem” to prosty sposób nauczenia swojego malucha podstawowych odgłosów i wyrażania prostych znaków.

 

 

 

„Pomelo rośnie” – Benjamin Chaud, Ramona Bădescu

O autorach

Benjamin Chaud jest francuskim ilustratorem. Zajmuje się główniem tworzeniem ilustracji do książek dziecięcych. Na swoim koncie ma już m.in stworzenie obrazków do: „100 porad dla nieśmiałych”, „Misiowej operetki”, „Wymówki idealnej”, „Yecik, Plecik, Plums” czy „Adwentowych Smakołyków”, znany z książek o Lalo, Babo i Bincie. Teraz we współpracy z Ramoną Bădescu, przychodzi do czytelników z kontynuacją przygód małego słonika – Pomelo rośnie. Ramona Bădescu, pisarka rumuńskiego pochodzenia, stworzyła serię książek o słoniku Pomelo.

„Pomelo rośnie”

Pomelo jest malutkim słonikiem, z długą trąbą, którego imię pochodzi od dużej pomarańczy.

Historia rozpoczyna się od momentu, w którym to Pomelo zdaje sobie sprawę, iż dmuchawiec, pod którym to zamieszkuje, o wiele się zmniejszył. Oznacza to jedno- Pomelo rośnie. Ale co tak naprawdę oznacza słowo rosnąć? Słonik Pomelo, w całej książce, zadaje sobie mnóstwo pytań i można powiedzieć, że filozofuje. Zastanawia się bowiem, czy z każdej strony urośnie tak samo. Bohater myśli też m.in o swoim wzroście i tym czy nie będzie miał jednej nogi krótszej od drugiej, czy rośnięcie wewnętrzne w jakiś sposób jest połączone z tym zewnętrznym itp. Książka stworzona przez R. Bădescu, B. Chaud, jest dość zabawnym, ale przy tym inteligentnym komentarzem do życia i przekazem dla maluchów.

Wszyscy wiemy jak to jest, kiedy się jest małym dzieckiem i dopada nas niejako ekscytacja i poruszenie na myśl o byciu dorosłym. Pojawiają się przy tym często obawy, czasem strach. Pomelo pokazuje, że w każdym etapie życia są pewne plusy i nie należy niczego się bać, trzeba po prostu być odważnym.

Ważny przekaz dla najmłodszych

Początkowo czytelnicy martwili się, że znany wszystkim mały, kieszonkowy słonik, zacznie rosnąć i nie będzie już w niczym przypominał swojej wcześniejszej postaci. Pomelo to teraz dorosły, odważny słoń. Podobnie jak każde dziecko, słoń Pomelo, odkrywa, że zaczyna rosnąć, poprzez porównania do innych przedmiotów, stworzeń. Spotyka na swojej drodze dmuchawiec, mrówkę czy kamyk i to na ich przykładzie widzi, że urósł.

„Pomelo rośnie”, to książka przeznaczona dla dzieci, jednak poruszająca bardzo ważny temat. Mimo swojego istotnego i poważnego przekazu, została stworzona tak, aby zrozumiały ją także maluchy. Z racji tego jak jest skonstruowana, barwnie ilustrowana (każda strona nie zawiera dużej ilości informacji, a wręcz przeciwnie- krótkie zdania, które mogą być przeczytane również przez najmłodszych), jest idealną książeczką dla dzieci już od 3-go roku życia. Słonik Pomelo swoimi przygodami, podbił serca czytelników na całym świecie.

Z tej serii ukazały się także: „Pomelo i kolory”, „Pomelo podróżuje”, „Pomelo jest zakochany” i wiele innych.